Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Racimierzu

Realizacja programu projektu Zdrowe Dzieci w Zdrowych Gminach w SP w Racimierzu – sprawozdanie za I semestr roku szkolnego 2018/2019

Utworzono dnia 13.02.2019

 

Rok 2018/2019 jest kolejnym rokiem szkolnym, kiedy dla uczniów organizuje się zajęcia sportowe w  ramach projektu Zdrowe Dzieci w Zdrowych Gminach. Dodatkowo, ci sami uczniowie, od października 2018 r., uczestniczą w zajęciach ciało-odżywianie-ruch, które prowadzone są przez kwalifikowaną dietetyczkę. W naszej szkole łącznie odbyło się 8 godzin zajęć dietetycznych i 35 godzin zajęć ruchowych, podczas których dzieci ćwiczyły czworakowanie, szybkość i zwinność, kozłowanie, rzucanie i chwytanie piłki, elementy gry w  hokeja. Bawiły się również chustą Klanzy, pracując w zespołach. Ponieważ umiejętność pracy w  zespole jest niezwykle istotna, więc dzieci, podzielone na drużyny, ogrywały mecze mini piłki nożnej i mini piłki ręcznej, a także współzawodniczyły w wyścigach rzędów. Zabawy i radości było wiele. Dzieci równie chętnie, co w  zajęciach ruchowych, uczestniczyły w zajęciach dietetycznych. Razem z Panią Dietetyk układały piramidę żywienia, rozmawiały o witaminach, produktach zdrowych i niezbędnych dla rozwoju dziecka. Uczyły się również wierszyków i piosenek o tym, że śniadanie to podstawa, że trzeba jeść warzywa i owoce, aby być zdrowym. Dzieci rozwiązywały rebusy, rozsypanki wyrazowe, rysowały i  malowały. Od strony praktycznej, prezentowały swoje ulubione owoce, z  których robiły sałatki i  szaszłyki owocowe. Wspólnie z rodzicami przyrządzały kanapki, na których obowiązkowo, była sałata, pomidory, rzodkiewka, szczypiorek i ogórek. Kiedy pracownia dietetyczna została oddana do użytku, to tam poznały zakupione urządzenia i ich przeznaczenie. Wśród tych urządzeń znajdują się miksery, blendery, wyciskarki do soku, kuchenki indukcyjne, frytkownice beztłuszczowe. Właśnie frytkownice wypróbowano na kolejnych zajęciach, bo upieczono w nich frytki, które są przysmakiem dzieci. Frytki z frytkownicy beztłuszczowej są zdrowe, ponieważ nie smażą się w oleju. To gorące powietrze powoduje, że w ciągu 15 minut są upieczone i chrupiące. Palce lizać! Mniam, mniam!

Pani Dietetyk już zapowiedziała, że na następnych zajęciach zostaną wykorzystane miksery, w których dzieci pod jej czujnym okiem i wychowawczyni Elżbiety Mazur, przygotują koktajle mleczno-owocowe. Na pewno przyjdą również rodzice, którzy od początku realizacji projektu chętnie angażują się i uczestniczą w zajęciach.

Na koniec, podkreślę, że pracownia dietetyczna ma służyć nie tylko dzieciom uczestniczącym w  projekcie ZDZG, ale również pozostałym uczniom w naszej szkole. Tutaj są znakomite warunki do gotowania, pieczenia i przyrządzania potraw według bardziej skomplikowanych przepisów kulinarnych. Uczniowie mają do dyspozycji garnki, patelnie, sztućce, formy silikonowe do pieczenia, cedzaki, naczynia kuchenne, obieraki, deski do krojenia. Stanowiska pracy wyposażone są w stoły i zlewy ze stali nierdzewnej, ciepłą wodę oraz nastawne kuchenki indukcyjne.

Magdalena Ławicka

 

ZDZG-I semestr 2018/19

Utworzono dnia 13.02.2019, 20:53

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny