Utworzono dnia 12.01.2018
ZDROWE DZIECI W ZDROWYCH GMINACH

W dniu 10.01.2018 r. w hali sportowej w Stepnicy przeprowadzone zostały testy motoryczne wśród uczniów klas pierwszych obu szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Podstawowy test sprawności motorycznej składał się z 5 elementów badających motoryczne kompetencje:

• sprint na 20m,

• skok w dal z miejsca,

• rzut piłką lekarską,

• stanie na jednej nodze,

• bieg na 6 min.

Dzieci również były ważone i mierzone. Wszystkie uzyskane w ten sposób dane będą pomocne w zdiagnozowaniu i zrozumieniu potrzeb uczniów oraz wspieraniu ich motorycznego rozwoju podczas oferowanych dodatkowych zajęć sportowych.

W każdym roku szkolnym przeprowadzony zostanie podstawowy test sprawności motorycznej - w wersji wstępnej i końcowej. Wyniki testu będą traktowane poufnie przez wykwalikowany Zespół ESAB (Europejskiej Akademii Sportu Landau Brandenburgia) i zostaną zakodowane w specjalnej bazie danych. Zostaną zapisane w  formie indywidualnego protokołu nauki i rozwoju. Rodzice otrzymają wgląd do wyników w wirtualnej bazie danych, dzięki czemu będą mogli na bieżąco śledzić indywidualny rozwój swojego dziecka.

Aby móc wychwycić i efektywnie kontrolować wspierające i blokujące czynniki towarzyszące indywidualnemu stylowi życia, od drugiej klasy zostaną wprowadzone ankiety dla dzieci i rodziców. Dotyczyć będą one przede wszystkim kwestii odżywiania.

Magdalena Ławicka
GMINNY MODERATOR PROJEKTU ZDZG