Pszczoły

Projekt "Pszczoły"

W dniach od 20 kwietnia do 15 czerwca 2018 roku uczniowie klas III, V i VI realizowali projekt edukacyjny „Pszczoły”. Celem projektu było poznanie życia i znaczenia pszczół w przyrodzie, oraz krzewienie takich wartości jak praca, zdrowie i współpraca z wykorzystaniem metod projektu edukacyjnego. Projekt realizowali pod czujnym okiem Beaty Kuleszy i Katarzyny Radzik.

Po zapoznaniu z celami i formami realizacji projektu uczniowie rozpoczęli pracę z różnorodnymi źródłami wiedzy. Najpierw obejrzeli film pt „Pszczoły”. Dzięki temu zapoznali się wstępnie z budową pszczoły, oraz podziałem obowiązków w ulu i ról jakie pełnią pszczoły podczas swojego życia. Poznali cykl powstawania miodu. Następnym etapem było udanie się na łąkę, gdzie uczniowie poszukiwali roślin miododajnych, oglądali kwiaty, poznali ich budowę. Swoje obserwacje starsi uczniowie uwiecznili robiąc zdjęcia, natomiast młodsi wykonali w grupach duże prace plastyczne, przedstawiające łąkę. Każdy uczeń indywidualnie przedstawił graficznie budowę kwiatu. W czasie lekcji dzieci dowiedziały się jak z kwiatu powstaje owoc. Następnym etapem pracy była wycieczka do zaprzyjaźnionego pszczelarza –pana Józefa Chorzępy. Pan Józef przyjął nas serdecznie. Oprowadził po pasiece i pozwolił zajrzeć w każdy zakątek. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak wygląda ul w środku, obserwować pracę pszczół, posmakować miodu prosto z plastra, zobaczyć jak wyglądają urządzenia, które pomagają pszczelarzowi. Oglądaliśmy różne rodzaje miodu i dowiedzieliśmy się z jakich kwiatów powstają. Nasz przewodnik opowiadał ciekawie, rzeczowo i odpowiadał na wszelkie pytania, aby zaspokoić naszą ciekawość. Mogliśmy przymierzyć strój pszczelarza i jeszcze bardziej i wnikliwiej prowadzić obserwacje pracy pszczół w ulu. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

Wyposażeni w zdobytą wiedzę uczniowie mogli teraz stworzyć na lekcjach informatyki prezentacje multimedialne pt „Rodzaje pszczół” i „Rodzaje miodu”. Natomiast na lekcjach techniki pracowali w grupach wykonując makietę pasieki.

Efektem końcowym projektu było zorganizowanie w holu szkoły wystawy prac uczniów. Znalazły się na niej prace przedstawiające łąkę - duże i kolorowe, rysunki pszczół, prace przedstawiające rodzaje miodu i jego działanie lecznicze. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wykonane przez starszych uczniów makiety pasiek.

Katarzyna Radzik

Beata Kulesza