CZYTANIE JEST SUPER! - projekt: POMORZE ZACHODNIE - wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

Utworzono dnia 19.06.2022

15 czerwca uczniowie klasy drugiej byli z wizytą w bibliotece szkolnej. Dlaczego tam poszliśmy? Otóż, wspólnie z p. Julitą, która jest naszą bibliotekarką, wybrałyśmy pozycje z literatury dziecięcej, które w całości lub we fragmentach, wspólnie z dziećmi, czytałam na głos w bibliotece. „Zaczarowaną Zagrodę” A. i Cz. Centkiewiczów przeczytałam w całości ja, natomiast wybrane wiersze J. Tuwima czytaliśmy na zmianę. Miałam przyjemność zaprezentować dzieciom, jak należy przeczytać wiersz pt. „Lokomotywa”. Myślę, że podczas mojej interpretacji utworu  poczuły się jak na dworcu kolejowym, z którego właśnie odjeżdża wypełniony po brzegi pociąg towarowy.  Wszystkim przypadł do gustu wiersz pt. „W aeroplanie”, który przeczytały Hania i Marlena. Treść utworu rozbawiła nie tylko słuchających, ale też same czytające, które nie mogły opanować emocji i na końcu zaczęły się śmiać w głos! Czytając inne wiersze, dzieci miały okazję przekonać się, jak świetnie można bawić się słowem! Na ich twarzach widać było nie tylko skupienie, ale rozbawienie i rozluźnienie. Żeby nie było za wesoło, przy okazji,  sprawdziłam, jak wygląda czytelnictwo w mojej klasie i, niestety, nie wszystkich mogłam pochwalić. Dzieci wytłumaczyły się, że wypożyczają książki z biblioteki gminnej. Przy okazji sprawdzę, czy tak rzeczywiście jest.

Zajęcia biblioteczne miały na celu zachęcić uczniów do sięgania po książkę, jako ciekawą formę spędzenia czasu wolnego,  zwłaszcza w kontekście zbliżających się wakacji. Lekcję tę odbyłam , jako jedną z ostatnich, w ramach realizowanego w klasie drugiej projektu: Pomorze Zachodnie -  Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne. Myślę, że czas spędzony na zajęciach czytelniczych pn. : „Czytamy lekturki spod chmurki” nie tylko wspomógł rozwój emocjonalny moich uczniów, poprzez dostarczenie pozytywnych przeżyć, ale rozwinął w nich sprawność językową oraz zainteresowanie książką tak, aby sięganie po nią weszło dzieciom w nawyk.

Wychowawca kl. drugiej - E. Mazur

Czytanie jest super