Utworzono dnia 21.04.2023

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
3 kwietnia przedszkolaki obejrzały film „Jaś i niebieskie motyle” będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Jego celem było podniesienie świadomości dzieci oraz budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Podczas zajęć maluchy brały udział w ćwiczeniach sensorycznych, które pozwoliły choć na chwilę wejść w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi. Ćwiczenia miały uświadomić dzieciom, że autyści potrzebują dużo silniejszych bodźców sensorycznych.
Nie zabrakło również tajemniczego worka, z którego  dzieci losowały przedmioty i bez użycia wzroku odgadywały jego nazwę. Udowodniło to uczniom, że osoby ze spektrum autyzmu często mają zaburzone czucie głębokie.
Ostatnim punktem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było wykonanie gazetki szkolnej- wycinanie motyli w różnych odcieniach niebieskiego, a następnie wykonanie z nich tęczy. W ten sposób daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.
Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych maluchów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Utworzono dnia 21.04.2023, 09:03