Zajęcia specjalistyczne w ramach projektu "Pomorze Zachodnie" - wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

Utworzono dnia 06.06.2022

Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne w roku szkolnym 2021/2022 z projektu marszałkowskiego, są prowadzone w klasach II i III jeden raz w tygodniu, po 45 minut, w grupach pięcioosobowych.

Głównym celem prowadzonych zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest pomoc dziecku w przezwyciężaniu trudności i umożliwienie mu prawidłowego funkcjonowania w zespole klasowym, osiągnięcia pozytywnych wyników szkolnych oraz stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego, na miarę możliwości każdego ucznia. W terapii ważne  jest również rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy jak: czytanie, pisanie, liczenie oraz rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, grafomotoryki,  orientacji w przestrzeni oraz zdolności manualnych.  Ćwiczenia jakie są wdrażane podczas zajęć  mają uaktywniać pracę całego mózgu ucznia, kształtować funkcje opóźnione,  wspomagane przez inne funkcje poznawcze.

Podczas zajęć uczniowie są zachęcani  do pracy, nagradzani za prawidłowo wykonane czynności, a zadania jakie mają do wykonania,  są stopniowane pod względem trudności.

Systematycznie prowadzone zajęcia korekcyjno-kompensacyjne  dają pozytywne zmiany zachodzące nie tylko w zakresie ćwiczonych funkcji, ale też w sferze emocjonalnej dziecka. W procesie terapii uczniowie kształcą  i doskonalą umiejętności,  wzmacniają  wiarę we własne siły i uczą się samodzielności. Treści zawarte w programie zajęć korekcyjno kompensacyjnych realizowane są w dowolnej kolejności oraz dostosowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów.

Małgorzata Trzeciak

Zajęcia specjalistyczne