JAK PROMUJĘ CZYTELNICTWO W KLASIE DRUGIEJ - realizacja projektu POMORZE ZACHODNIE - WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

Utworzono dnia 13.03.2022

Od października 2021 roku prowadzę w klasie drugiej zajęcia rozwijające z j. polskiego – „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy, biorąc pod uwagę ich potrzeby edukacyjne oraz aktualny plan zajęć w których uczestniczą. Każda grupa odbywa zajęcia czytelnicze, zgodnie z napisanym programem,  w wymiarze 1 godziny w tygodniu. Głównym celem zajęć jest rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej i w rezultacie zachęcenie do czytania nie tylko lektur obowiązkowych, ale też innych książek dla dzieci. Inne cele zajęć, nie mniej ważne, to: doskonalenie rozumienia oraz aktywnego słuchania czytanego tekstu, utrwalanie zasad poprawnej pisowni i wiedzy z gramatyki języka polskiego. Dzięki omawianiu przeczytanych fragmentów książek moi uczniowie bogacą słownictwo i zasób pojęć, uczą się poprawnie i wyczerpująco wypowiadać na omawiane tematy oraz ćwiczą pamięć i samodzielne myślenie. Część zadań dzieci wykonują w specjalnie na ten cel założonym lekturniku oraz na kartach pracy. W pierwszym semestrze nauczania uczniowie poznali lektury takie jak: „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej, „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (fragmenty), z książki „Historyczne wędrówki” legendę: „Wars i Sawa”.  Największe wrażenie wywarła na nich książka o detektywie Pozytywce. Nie tylko z niecierpliwością  czekały na kolejne zajęcia z tą lekturą, ale niektóre, w liście do Mikołaja wyraziły chęć posiadania jej na własność i, w przypadku Fabiana, Mikołaj tę prośbę spełnił, obdarowując go nie tylko książką, ale i grą planszową o Pozytywce. Również Cudaczek –Wyśmiewaczek, licho malusie nie pozostało bez wpływu na zachowanie niektórych dzieci. Maja Gąsiorowska zaczęła bardziej kontrolować swoje emocje i coraz rzadziej obraża się, gdy coś nie idzie po jej myśli. Często wystarczy przypomnieć jej, że wprowadzi się do niej Cudaczek i efekt jest natychmiastowy. Obecnie czytamy lekturę Marii Terlikowskiej, pt. „Drzewo do samego nieba”. Książka również przypadła dzieciom do gustu, ponieważ dotyka problemów im bliskich, tzn. wspólnych zabaw i psot na podwórku, nie tylko w cieniu drzewa, ale też na jego konarach, na które potrafią się wspinać. Wartością dodaną zajęć czytelniczych jest również doskonalenie umiejętności czytania, która jest w edukacji kluczowa i otwiera drogę do odnoszenia sukcesów. Chcąc jeszcze bardziej zmobilizować moich uczniów do czytania książek, w I semestrze ogłosiłam konkurs czytelniczy, który został rozstrzygnięty na początku drugiego semestru. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i plakietki czytelnik. Najlepszą czytelniczką okazała się Marlena Węcławek, a wyróżnienia otrzymali: Julka Soból, Hania Kwiecień, Zuzia Kwiecień i Jowita Lisiecka. Konkurs, a zwłaszcza nagrody, zmobilizowały uczniów do wzmożonej pracy w II semestrze, w którym zostały ogłoszony konkurs na najładniejszy zeszyt i na mistrza ortografii. Wszystkim dzieciom życzę wytrwałej pracy i powodzenia.

Elżbieta Mazur

Czytelnictwo w kl.2