Konsultacje z matematyki - projekt: POMORZE ZACHODNIE - wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

Utworzono dnia 09.06.2022

W ramach projektu „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne”, w roku szkolnym 2021/2022, prowadzone były konsultacje z matematyki dla uczniów klasy IV. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny. Uczęszczało na nie 6 uczniów. Były to zajęcia pozalekcyjne, których celem było stworzenie uczniom możliwości rozwoju kompetencji kluczowych, w tym zwiększenie zainteresowania naukami matematycznymi. Na zajęciach wykorzystywane były różnorodne metody i formy nauczania. Uczniowie korzystali z różnych pomocy dydaktycznych i sprzętu komputerowego (laptopy, tablety), dostępnych w szkole. Zajęcia prowadzone zgodnie z programem zorganizowane zostały w taki sposób, aby uczniowie mieli jak najwięcej okazji do „odkrywania” matematyki. Byli dyskretnie inspirowani przez nauczyciela, który czuwał nad poprawnym rozumieniem problemu. Byli przez to bardziej zainteresowani i zmotywowani. Realizacja programu polegała przede wszystkim na rozwiązywaniu różnych zadań, przez co uczniowie wyrabiali w sobie odpowiednie umiejętności i nawyki. Metoda taka rozwija twórcze myślenie i pamięć. Kształtuje matematyczną intuicję oraz zachęca do wytrwałości. Ważne było również, aby każdy uczeń umiał samodzielnie zdobywać wiedzę. Uczniowie rozwiązywali sudoku, mathdoku, krzyżówki, rebusy, które rozwijają pamięć, intuicję i uczą logicznego myślenia. Spośród wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole, matematyka w sposób szczególny służy rozwijaniu osobowości i poziomu intelektualnego ucznia. Dlatego też przez cały okres realizacji programu stosowane były metody nauczania wyzwalające aktywność uczniów.

Prowadząca: A. Witkowska-Kobyłka

Konsultacje z matematyki